امارات

تظاهرات پناهجویان افغان در امارات؛ یک سال بی‌سرنوشتی بس است!

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پناهجویان افغان که یک سال پیش در جریان تخلیه کابل و با وعده انتقال به آمریکا به امارات منتقل شده‌اند، در اعتراض به بلاتکلیفی خود اعتراضات جدیدی را به دلیل روند اسکان مجدد آهسته و غیرشفاف برگزار کردند.

صدها افغان که در انتظار اسکان مجدد در آمریکا و یا کشورهای ثالث قرار دارند، در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با در دست داشتن بنرهایی در اعتراض به بی‌سرنوشتی خود دست به تظاهرات زدند.

«رویترز» با انتشار تصاویر و ویدئوهایی گزارش داد کودکان، زنان و مردان در داخل تأسیسات در ابوظبی، معروف به شهر بشردوستانه امارات، در دمای شدید تظاهرات کردند. در میان تظاهرات کنندگان پسر کوچکی بنری در دست داشت که روی آن نوشته بود «یک سال بی‌سرنوشتی کافی است».

یک مقام اماراتی در بیانیه‌ای مکتوب به رویترز اذعان کرد درباره روند اسکان مجدد ناامیدی وجود دارد و این روند بیش از آنچه امارات می‌خواست طول کشیده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا نیز در این‌ باره گفت واشنگتن در تلاش است تا افغان‌هایی را که ممکن است واجد شرایط اسکان مجدد در آمریکا باشند، شناسایی کند.

وی با اشاره تلویحی به چرایی کندی روند اسکان مجدد تصریح کرد واشنگتن همچنین تلاش دارد تا از استاندارد بودن روند غربالگری و بازرسی پناهجویان افغان اطمینان حاصل کند.

یکی از افغان‌ها که خواست نامش فاش نشود، نیز درباره شرایط بد پناهجویان در کمپ ابوظبی گفت: «نزدیک به یک سال است که اینجا در بازداشت هستیم، این اردوگاه مانند یک زندان مدرن است. هیچکس اجازه خروج ندارد، آنها نمی‌دانند چه زمانی (ما) به طور دائم در دیگر کشورها مستقر خواهیم شد».

اعتراضات برای اولین بار در ماه فوریه پس از توقف روند اسکان مجدد در این مرکز آغاز شد و باعث شد یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا از آنجا بازدید کند و در آن بازدید وعده داده بود همه افغان‌ها تا ماه آگوست اسکان مجدد داده خواهند شد.

مقامات آمریکایی می‌گویند هیچ یک از افغان‌های تخلیه شده مجبور به بازگشت به افغانستان نخواهد بود، اما برخی از پناهجویان پس از ماه‌ها انتظار در بی‌سرنوشتی به طور داوطلبانه به افغانستان بازگشته‌اند.افغان‌های منتظر در کمپ ابوظبی: زندگی هر روز دشوارتر می‌شودتظاهرات چند هزار پناهجوی افغانستانی در «ابوظبی»+ فیلمادامه اعتراضات پناهجویان افغان علیه آمریکا

انتهای پیام/.
منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا