مقالات

موفقیت و راه های رسیدن به آن | به همراه مثال های عملی | علت موفقیت ژاپنی ها

تعریف موفقیت

موفقیت چیست؟ چگونه می توانیم به موفقیت دلخواه برسیم؟ چه راهکارهایی را برای رسیدن به اهداف خود می دانید؟ برای پیروز شدن لازم است چه فاکتورهایی را در اولویت قرار دهیم؟ آیا موفقیت به صورت شانسی رخ می دهد یا فرد با تلاش و پشتکار کافی در کارها می تواند به هدف خود دست یابد؟ در این بخش از مقاله در نظر داریم ابتدا به تعریفی از این عبارت پرداخته و سپس اطلاعات مفیدی برای دستیابی به اهداف و پیروزی را در اختیار شما قرار دهیم. برای کسب راهنمایی بیشتر با ما همراه باشید.

تعریف موفقیت

ثابت قدم بودن شرط اول است

موفقیت در زندگی همه ی ما نقش بسیار مهمی دارد. هر فردی به دنبال رسیدن به اهداف خود است. هر چه هدف شما بزرگتر باشد، در این صورت نیازمند به کارگیری راهکارهای مختلف برای رسیدن به آن هستید. همه ی ما در بازه های زمانی مختلف برای موفق شدن در کاری، برنامه ریزی می کنیم ولی به محض روبرو شدن با ناموفقیت های جزیی، دلسرد شده و دست از کار می کشیم. بررسی ها نشان میدهد اگر چه راز پیروز شدن مشمول فاکتورهای مختلف است ولی بدون شک مطمئن ترین راز آن، ثابت قدم بودن است.

اگر بتوانید در کاری، ثابت قدم باشید و تلاش خود را پیوسته افزایش دهید و هرگز ناامید نشوید، پیروزی از آن شما خواهد بود. همه ی ما آرزوهایی داریم که به دنبال تحقق آنها هستیم. فراموش نکنید انسان با تلاش و پشتکار به هر آنچه میخواهد میرسد. رویای شما تاریخ انقضا ندارد، پس از تلاش کردن دست برندارید. برای رسیدن به اهداف خود لازم است برخی از باید و نباید ها را جدی بگیرید. در ادامه مهمترین روش های رسیدن به هدف و پیروزی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای موفق شدن در ابتدا باید موفقیت را باور کنید.

موفقیت را چگونه توصیف میکنید؟

کلمه ی موفقیت که معادل انگلیسی آن عبارت SUCCESS می باشد، به معنای دسترسی به نتایج مورد نظر است. زمانی که شما در زندگی خود به نتایج دلخواه دست می یابید، یک فرد موفق هستید. این پیروزی می تواند جنبه های مختلف زندگی شما را تحت کنترل قرار دهد. در صورتی می توانید به اهداف خود برسید که تشنه ی موفقیت باشید. آیا شما به دنبال پیروزی در کسب و کار خود هستید؟ آیا به دنبال کسب رتبه ی خوب در آزمونی می باشید؟ آیا به دنبال مهاجرت هستید؟ آیا به دنبال پیروزی در مقاطع تحصیلی هستید؟ چه هدفی دارید؟ متناسب با هدف خود باید برنامه ریزی کنید و روش های لازم را جدی بگیرید.

اگر بتوانید متناسب با هدف خود، راز موفقیت و پیروزی را شناسایی کنید در این صورت پیروزی شما حتمی خواهد بود. لازم به ذکر است که برای پیروزی در حوزه های خاص، باید زمان کافی را مد نظر قرار دهید. قرار نیست یک شبه موفق شوید. به عنوان مثال اگر در نظر دارید تخصص لازم در یک زبان برنامه نویسی به دست آورید، در این صورت باید سال ها تمرین و آموزش های لازم را در اولویت قرار دهید. هیچ فردی یک شبه موفق نشده و نخواهد شد.

با یک فکر منفی نمیشود زندگی موفق ساخت و به موفقیت رسید

قبل از بررسی روش های موفق شدن، لازم است بدانید که باید افکار خود را تغییر داده و موفقیت را با تمام وجود خود قبول کنید. شما با یک تفکر منفی، نمی توانید زندگی مثبت داشته باشید. اگر فکر میکنید موفق نخواهید شد، در این صورت مطمئن باشید که موفق نخواهید شد. تفکرات ما تاثیر بسیار زیادی در کائنات دارد. انسان های موفق، همواره انسان های مثبت اندیش هستند. اگر می خواهید به اهداف خود برسید در ابتدا، این پیروزی را باور کنید و با دل و جان برای آن تلاش کنید.

راههای رسیدن به موفقیت شامل چیست ؟

موفقیت را در چه میبینید؟ موفقیت چگونه بدست می آید؟ در این بخش از مقاله در نظر داریم به طور کامل روش های رسیدن به موفقیت را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی می توانید با به کارگیری روش های یاد شده، به موفقیت دلخواه دست یابید که به طور دائمی آنها را در اولویت قرار دهید. در این صورت شاهد تغییر و تحول زیادی خواهید بود. در ابتدای کار باید بگوییم که رسیدن به پیروزی و تحقق اهداف آسان نیست. به همین دلیل باید صبر داشته باشید. تمامی راهکارهایی را که برای شما آموزش خواهیم داد، را به خوبی انجام دهید.

افکار خودتان را کنترل کنید

قبل از انجام هر گونه کاری باید افکار خود را به خوبی کنترل کنید. افکار منفی را از خود دور کرده و به جای آن سعی کنید تمرکز خود را افزایش دهید. کنترل افکار برای موفقیت بسیار مهم است. شما چه راهکارهایی را برای افزایش تمرکز خود و کنترل افکارتان می دانید؟
افکار شما به طور مستقیم بر روی احساسات شما تاثیر گذار است. زمانی که افکار مثبت دارید، در این صورت احساسات شما نیز مثبت است. یک فرد موفق همیشه جنبه های مثبت را می بیند و سعی می کند فاکتورهای منفی را کم کم از بین ببرد. سعی کنید افکار منفی را در ذهنتان با افکار مثبت جایگزین کرده و احساسات خوبی داشته باشید.

پیروزی را باور کنید. برای اینکه بتوانید میزان تمرکز خود را افزایش دهید. افکار ناخواسته را بنویسید و سعی کنید آن ها را با نقاط مثبت موجود، جایگزین کنید. از مهمترین روش های کنترل افکار می توان موارد زیر را نام برد:

 • شناسایی ریشه ی افکار منفی
 • دیدن نیمه ی پر لیوان
 • مشخص کردن هدف به صورت دقیق و شفاف
 • استفاده از کلمات و جملات مثبت
 • تصویر سازی ذهنی و افزایش قدرت تخیل

هر یک از راهکارهای یاد شده به مرور زمان می تواند در احساسات و تفکر شما اثر مطلوبی داشته باشد.

برای رسیدن به موفقیت از قانون جذب استفاده کنید

از قانون جذب استفاده کنید

از مزیت قانون جذب برای موفقیت غافل نباشید. قانون جذب به شما کمک می کند که مسیر ایده آلی را برای رسیدن به اهداف خود دنبال کنید. با استفاده از قانون جذب می توانید به راحتی خواسته های خود را جذب کنید. به احتمال زیاد شما نیز تاکنون مطالبی را در مورد قانون جذب شنیده و خوانده اید. قانون جذب کاملا واقعی است به شرط آنکه آن را باور کرده و به طور مطلوب در زندگی خود در اولویت قرار دهید. مفهوم قانون جذب ساده است. بر اساس این قانون زمانی که شما به چیزی فکر می کنید در واقع آن را به سوی خود جذب می کنید. زمانی که به پول و ثروت فکر می کنید، پول و ثروت نصیب شما می شود. زمانی که به بدبختی های خود می اندیشید در این صورت بدبختی ها نصیب شما خواهد شد.

ارسال ارتعاش اهداف و نوشتن اهداف

قانون جذب بر اساس تفکر شما رخ می دهد. در مورد قانون جذب باید بگوییم این قانون در واقع یک قانون ثانویه است و اساس روش با قانون ارتعاش بیان می شود. قانون ارتعاش می گوید زمانی که شما به چیزی فکر می کنید در واقع ارتعاشی از آن را به کائنات ارسال می کنید. فراموش نکنید افکار ما این قابلیت را دارند که به ماده تبدیل شوند. لازم به ذکر است که نیازمند زمان کافی هستید که بتوانید افکار خود را به واقعیت تبدیل کنید.

زمانی که ارتعاش اهداف خود را به کائنات ارسال کرده اید، با گذر زمان این اهداف در زندگی شما تحقق می یابند. لازم است به صورت مکرر ارتعاش درخواست های خود را ارسال کنید. نوشتن اهداف در فرایند جذب، بسیار مهم است. ابتدا سعی کنید افکار خود را کنترل کرده و به آنچه که می خواهید برسید، به خوبی فکر کنید. رویای رسیدن به هدف خود را تجلی کنید. می توانید روزانه با تمرین کافی به طور کامل از قانون جذب استفاده کنید.

برای رسیدن به موفقیت هدفگذاری کنید

هدف گذاری کنید

هدف گذاری از دیگر روش های رسیدن به موفقیت است. اگر زندگی و بیوگرافی افراد موفق را مطالعه کنید خواهید دید آنها قبل از موفقیت به طور دقیق اهداف خود را مشخص کرده اند. هدف خود را به طور دقیق بیان کنید. نوشتن اهداف بسیار مهم است. افراد بسیار محدودی هدف دارند و فقط درصد بسیار اندکی از آنها اهداف خود را یادداشت می کنند که با این کار 1000 درصد احتمال رسیدن به رویاهای شان را افزایش می دهند. زمانی که به طور دقیق اهداف خود را مشخص می کنید در این صورت در مسیر موفقیت قرار می گیرید. اگر اهداف شما مشخص نباشد، نمی توانید روش های رسیدن به آن را به خوبی انتخاب کنید.

 • اولین قدم برای پیروزی این است که خیلی واضح و روشن هدف خود را بیان کنید.
 • سعی کنید هدف تان را بر روی کاغذی نوشته و آن را در معرض دید قرار دهید.
 • همه ی افکار منفی خود را از بین ببرید.
 • برای اهداف خود برنامه ریزی کنید.
 • هدف های بزرگ را به هدف های کوچکتر طبقه بندی کنید.
 • لیست کارهایی که باید انجام دهید، یادداشت کنید.
 • با خود عهد ببندید که همه ی تلاش تان را می کنید.

5 قدم تا رسیدن به موفقیت

موفقیت سازمانی

موفقیت سازمانی چیست؟ عوامل موثر در موفقیت سازمانی در کسب و کار شامل چه مواردی می باشد؟ برای این نوع از پیروزی ها نیازمند این هستیم که المان های مختلف دست در دست هم دهند و برای پیروزی اهداف یک سازمان همه با هم تلاش کنند. عوامل موفقیت سازمانی شامل موارد زیر است:

 • اهداف سازمان
 • کیفیت منابع انسانی به عبارت دیگر کارکنان
 • موفقیت منابع انسانی
 • منابع مالی یا به عبارت دیگر مادی
 • مشتری
 • فرآیندها و عملیات

برای اینکه یک سازمانی بتواند به خواسته های خود برسد، باید فاکتورهای مختلفی برای پیروزی با هم درگیر شوند. اگر برخی از المان های یاد شده، تلاش کافی نداشته باشند، یک شرکت یا یک سازمان نمی تواند به پیروزی مد نظر خود دست یابد. برای اینکه بتوانید به این پیروزی دست یابید باید به صورت پیوسته فرصت های موجود را مورد ارزیابی قرار دهید. باید پروژه هایی را در اولویت قرار دهید که به طور مستقیم به اهداف سازمان مربوط است. دریافت مشورت از اعضای دیگر، در این روش بسیار مهم است.

برای رسیدن به موفقیت باید صبر داشته باشیم

موفقیت صبر می خواهد

موفقیت صبر و حوصله میخواهد. هیچ فردی نمی تواند بدون تلاش و زحمت و همچنین صبر، موفق شود. اگر صبر کافی ندارید سعی کنید با شرکت در دوره های خاص، روش های افزایش صبر و انگیزه را فرا بگیرید. سعی کنید کتاب بخوانید. خواندن کتاب های مفید میتواند انگیزه ی شما را افزایش داده و این امر به مراتب میزان صبرتان را تقویت خواهد کرد. زمانی که با شکست روبرو شده اید، ابتدا عوامل شکست را بررسی کنید. سپس با یک برنامه ریزی دقیق، عوامل شکست را حذف کنید. موفقیت با صبر و پشتکار میسر است. اگر صبر کافی نداشته باشید در این صورت نمی توانید موفق شوید زیرا در اثر هر اتفاق جزیی به سرعت انگیزه ی خود را از دست خواهید داد.

علت موفقیت ژاپنی ها

همه ی ما می دانیم که ژاپنی ها، افراد بسیار موفقی هستند. به راستی دلیل موفقیت آنها چیست؟ از اصلی ترین علت پیشرفت ژاپنی ها می توان فاکتور های زیر را نام برد:

 • آنها رقابت را جدی می گیرند
 • بر منافع ملی تاکید دارند
 • مشورت و تبادل اطلاعات را در اولویت قرار می دهند
 • تلاش کافی دارند
 • در کارها منسجم هستند
 • به جای من، ما می گویند
 • تمرکز کافی در کارها دارند
 • نظافت را سرلوحه ی کار خود قرار داده اند
 • اگر چه مسلمان نیستند ولی به اصول های اخلاقی بسیاری که اسلام گفته است، پایبند هستند.

قابل ذکر است که هنگام تعطیلی مدارس، بچه ها در کشور ژاپن گریه می کنند زیرا در مدرسه تلاش بر این است که دانش آموز با استفاده از تکنیک های خاص، مهارت های خود را افزایش دهد. کودکان به همراه بازی و همفکری، مطالب را یاد می گیرند. توجه کنید امتحان های سخت کودکان را دلزده میکند. متاسفانه نظام آموزشی در بسیاری از کشورها مطلوب نیست و این تاثیر خوبی در یادگیری ندارد.

موفقیت از آن ماست

جمع بندی

همه ی ما به دنبال رسیدن به هدف و خواسته های خود هستیم. برای اینکه بتوانیم پیروز شویم لازم است فاکتورهای خاصی را در اولویت قرار دهیم. بدون تلاش و پشتکار نمی توانیم موفق شویم. هرگز ناامید نشوید. ممکن است در برخی از مواقع رسیدن به اهداف، زمان بر باشد. در این صورت سعی کنید تلاش خود را مضاعف کرده و ثابت قدم بمانید. برنامه ریزی دقیق و داشتن افکار مثبت، میتواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. از قانون جذب برای رسیدن به خواسته هایتان بهره مند شوید. موفقیت از آن شما است به شرط آنکه به طور کامل آن را باور و تلاشی در خور هدف داشته باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا